Mor Çay İçeriği

Tibet ve Nepal dağlarının yüksek bölgelerinde bulunana mor çay bitkisi çok yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. İçeriğinde 147 antioksidan molekülü olduğu bilinmektedir. Bu antioksidanlar nedir tam olarak buna birazcık değinelim. Chang-shu çayı olarak da bilinmekte olup uzak doğuda çok sık kullanılan bir çaydır. Ancak bir çok farklı firma tarafından işlenmesi açısından uygulanan yöntemler ile çayın etkisi azaltılmaktadır.

Bitki çaylarında ve yeşil çayda demleme denene bir yöntem uygulanır. Bu sayede çayın paketlenmeye hazır hale gelmesi sağlanır. Ancak bu yöntem bitkilerin içerisinde ki molekülleri ortadan kaldırarak %10’luk bir kısmının kalmasına neden olur. Bu durumlarda antioksidan molekülleri yok olarak tüketen kişilere pek bir fayda sağlamamaktadır.

Ancak mor çay içeriği moleküler anlamda yüksek antioksidan değerlerine sahip olması için özel bir yöntem ile demlenir. Bu sayede çay kimyasal bir değişime uğramadığı için içerisindeki moleküller olmaz. Tüketen kişilerde yağ yakma değerlerini ciddi seviyelerde arttırılması için en etkili yöntem budur. Metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakılmasını bu sayede en iyi seviyelerde gerçekleştirir.

En iyi etkilerini kendiniz üzerinde de görebilmek için kullanım talimatlarını doğru bir şekilde uygulamalısınız. Eğer mor çay kullanımı hakkında bilginiz yok ise ilgili sayfaya gidebilir ya da ürünlerin ambalajlarına ki talimatlı okuyabilirsiniz.